V okolí Valtic vedl převaděčský chodník odbojářů z Brna a okolí, později budou označeni jako Skupina Majerová a spol. Patřili mezi ně bratři Věroslav a Cyril Slámové ze Želešic, Miloš Procházka, Jaroslav Salajka, Božena a Věra Majerové, Drahomíra Strouhalová, Ludvík Svoboda a další.

Agent, který se skrýval u Boženy Majerové v centru města Brna se jmenval Tomáš Oliva, skutečným jménem Jan Brejcha. Po dramatické přestřelce v Brně se mu podařilo utéct do Rakouska. Spolupracoval s britskou zpravodajskou službou.

Jedním z nejdůležitějších úkolů odbojové skupiny bylo převedení letce RAF Ivo Tondera a později jeho manželky Jiřiny přes železnou oponu do Rakouska. Tondera převedl Salajka, manželku se odbojáři pokoušeli dostat do Rakouska několikrát, nakonec se to podařilo až podeváté, dne 3. září 1950. Manželé Tondrovi se nakonec shledali na Liverpoolském nádraží v Londýně.

Skupina Majerová a spol. bude nakonec prozrazena, všichni dostanou vysoké tresty vězení. Členem skupiny byl příslušník Bezpečnosti a komunista Leopold Doležal, který díky svým prefesním kontaktům poskytl kolegům klíčové informace. Zaplatí za to tvrdě: bude odsouzen k trestu smrti a popraven. Agent Josef Kafka, vlastním jménem Josef Kolísko, padl v přestřelce s příslušníky Bezpenosti.

Cestu přes hranice poblíž Valtic využívali především bratři Slámové. Zatímco Věroslav a další jeho příbuzní skončili ve vězení, Cyril Sláma se stal agentem britské zpravodajské služby, později byl přesunut do Anglie a nakonec zemřel v roce 1988 v africkém Zimbabwe.

Příběh

Jaroslav Salajka pochází z jižní Moravy, byl vyučený holič. Po válce jezdil s nákladním autem, vozil písek, později řídil autobus pro státní podnik ČSAD. Autobusem odvážel zájemce o útěk do ciziny k hranici americké zóny v Německu. Jenže jeho aktivity byly prozrazeny a pro Salajku si přišli. Dostal 14 měsíců vězení, skončil nejdříve ve vězení v Brně a později v pracovním táboře v Blansku.
Není to ještě tábor toho typu, který později začne režim ve velkém budovat na Jáchymovsku či Příbramsku pro stovky dalších a dalších politických vězňů.
Režim je zde přece jen volnější. Salajka v prosinci 1949 utíká. Podařilo se mu dostat za dráty, v noci tedy putuje, přes den se skrývá. Trápí ho zima. Ale není na útěku sám, přidává se k němu ještě další vězeň.
Vězeň, který má s útěky opravdu hodně zkušeností.
Ukryjí se oba a pak zamíří k hranicím.
Pomůže jim další spolehlivý známý Věroslav Sláma ze Želešic.
Salajka se s ním ale napřed sejde, aby domluvil podrobnosti nebezpečné cesty. Je rok 1949, hranice je už hlídaná, ale dá se překonat.
S trochou štěstí a zkušeností.
Domluvili se, že Sláma odveze oba uprchlíky k hranicím. Ví dobře, kam jet. Zavezl je do Valtic. Kousek za pohraničním městečkem měl vyhlédnuté místo, kde se dalo bezpečně přejít.
Oba muži měli štěstí.
Sláma je tam vysadil a vrátil se do Brna.
Muž, který se Salajkou utíkal z Blanska, měl být vlastně v té době už pět let po smrti.
Jmenuje se Ivo Tonder. Letec ze Západu. Jeden z těch, kteří na začátku války zachraňovali Británii.
Jenže byl 3. června 1942 sestřelen nad Kanálem a zajat. V zajetí myslí Tonder na útěk nepřetržitě.
Vždyť už po okupaci Československa utíkal přes Maďarsko, Jugoslávii do Sýrie, aby se později dostal do Francie a mohl bojovat proti Hitlerovi. Po pádu Francie se dostal do Anglie.
V zajetí myslí Tonder na útěk samozřejmě znovu. S dalšími spoluvězni se zapojuje do tragického Velkého útěku, který se zapíše do historie.
V noci z 24. na 25. března 1944 se věznění spojenečtí letečtí důstojníci pokusí útéct ze zajateckého tábora v Saganu v dnešním Polsku tajně vykopaným tunelem. Mezi zajatci jsou Britové, ale také Jihoafričané, Kanaďané, Australané, Poláci, Češi...
Netuší, jak smutně útěk skončí. Netuší, že se jejich kolegové při svých odhadech délky tunelu spletli. Byl krátký! Místo aby končil v lese, ukázalo se, že jeho ústí je v otevřené krajině dokonce poblíž jedné ze strážních věží. Přesto se rozhodli, že to risknou. Tonder jde s nimi. A také další dva Češi. Než Němci zasáhli, podařilo se dostat na svobodu 76 důstojníkům.
Hitler zuřil.
Nařídil, že zajatci mají být pochytáni tajnou policií (SD) a nemají být předáni zpět armádě. Jinými slovy: zavražděni. Promyšleně a tajně.
Bez ohledu na mezinárodní úmluvy.
Hned 26. března 1944 je dopaden Tondrův kolega, letec Arnošt Valenta. O pět dní později jej u blízké dálniční křižovatky zavraždilo komando gestapa. Spolu s dalšími devíti zajatci. Tonder bude utíkat do protektorátu. Zjistí ale, že hranice jsou dobře střeženy, a tak zamíří zase na sever do Štětína. Zkusí se dostat tajně lodí do Švédska. Nevyšlo to, míří zase na jih. Nakonec je dopaden ve vlaku do Liberce a skončí v pražském Petschkově paláci, sídle gestapa. A spolu s ním jeho příbuzní: Bratr Hanno s manželkou a jejími rodiči, maminka. Kdo z nich bude dalším Hitlerovým mrtvým?
Tonderovi mají štěstí.
Přežijí.
Po válce se Ivo Tonder oženil s českou příslušnicí WAAF – pracovnicí britských pomocných leteckých sil. Jiřina Ascherová působila za války v Británii jako radarová operátorka. V srpnu 1945 se s ní vrátil do osvobozeného Československa.
Netušil, že ze své země bude muset utíkat stejně jako nedávno ze zajateckého tábora. Komunistický režim ovládaný z Východu bude zuřivě pronásledovat všechny vojáky, kteří bojovali na druhé straně.
Když se rozhodl s manželkou pro útěk, byli dopadeni a skončili ve vězeních a pracovních táborech. Manželka v Plzni, později v Dlažkovicích, on v Blansku. Co ale s dětmi? Nakonec se o ně postarají příbuzní a známí.
A zkušený útěkář Tonder se mezitím dostane na svobodu.
I na Západ. Za pomoci Salajky později přejde hranice do Rakouska. Na Vánoce 1949 už je ve Vídni. Pak dorazí do Anglie, do svého budoucího domova, kde ostatně žije i bratr jeho manželky Zikmund Ascher.
Ale za železnou oponou zůstanou jeho žena a děti.
Tonder organizuje její útěk do Británie. Pomáhá mu Salajka, ten zase požádal o pomoc Majerovou. Majerová se měla vypravit do Prahy za právníkem Hanno Tondrem, bratrem nešťastného „velkého útěkáře“. Dovézt mu dopis se zprávou, že se musí připravit útěk Jiřiny Tondrové.
Bylo to na jaře 1950, na přelomu března a dubna.
„Salajka by s vámi rád mluvil,“ řekla Majerová.
Tonder odmítá. Hned nemůže, navrhuje druhý den.
„Sejděme se tedy někde v kavárně poblíž nádraží,“ navrhuje. Majerová mu vysvětlí, že Salajka z bezpečnostních důvodů do kavárny nemůže.
„Má obavu, aby ho někdo nepoznal,“ řekne.
Napíše mu adresu a vysvětlí cestu do svého bytu.
Hanno Tonder nakonec souhlasí.
Druhý den po poledni se muži setkají. Tonder Salajku popsal takto: V pokoji seděl mně neznámý muž ve stáří asi 30 let. Vyšší postavy, asi 178-180 cm vysoký, dobře rostlý se širokými rameny, útlý v pase a v bocích. Vlasy měl tmavě kaštanové, vlnité, dozadu sčesané...“
Tonder se hned ptá na bratra. Salajka mu vypráví, jak spolu utíkali, že hranice přešli u Mikulova. Ostatně Ivo Tonder už ve Vídni na manželku čeká. Děti se pak za nimi dostanou později přes Červený kříž.
Domlouvají podrobnosti. Jiřina Tondrová uteče z tábora do Brna za Salajkou hned 1. nebo 2. dubna.
Salajka ji převede, bude na ni čekat v Brně u Majerové. Jenže to nevyjde, protože Tondrová nemohla opustit lágr.
Když se nezdařil první plánovaný pokus o útěk Jiřiny Tondrové, odjel Salajka opět za hranice. Vrátil se až 26. dubna.
Další termín pro útěk Jiřiny Tondrové je stanoven na dobu před 8. květnem 1950.
Jenže Tondrová opět nepřijede. Nepodařilo se jí utéct z tábora v Dlažkovicích.
Dorazí až až 27. května. Vysvětlí, že se nemohla dostat z tábora. Nakonec unikla tak, že využila mimořádného volna na víkend, které dostala za vzorné chování. Naplánovat útěk se ale stále nedaří. Termín je stanoven na 1. července 1950 v noci, ale musí ho o den posunout. Sláma Tondrovou dopraví k hranicím, Salajka slíbí, že zajistí cestu na rakouském území, které je v té době stále ještě pod sovětskou okupační správou.
Jenže zase to nevyšlo.
„Jeli jsme na hranici, ale pak jsme se museli vrátit, spojka nepřišla,“ řekne později Tondrová.
Ale zdá se, že v Brně přestává být bezpečno. Ukryjí tedy Tonderovou v Modřicích u známých – u Strouhalů. Na ně je spolehnutí.
Až bude v roce 2009 Tondrová vzpomínat na cestu přes železnou oponu, řekne, že se celkem pokoušela o útěk devětkrát.
Vyjde to až 3. září. Ten den ji v okolí Břeclavi převede muž, kterému všichni kolem ní říkali „Náš Honza“. Muž jí utkvěl v paměti. Neustále si totiž hrál s pistolí, byl to agent Oliva.
Útěk však vůbec nebyl snadný, Tondrová dostala sice pro cestu sovětskou okupační zónou v Rakousku falešné doklady, ale nebyly zrovna kvalitní. Měla strach, že ji odhalí. Ale Rusové jen mávli: běžte!
Díky královskému letectvu RAF dostala do Německa a pak do Anglie. Do Londýna přijede vlakem.
Na Liverpoolském nádraží se potká s manželem.
Bude tam na ni čekat.
Děti, které zatím zůstaly v Československu, se za železnou oponu a pak do Anglie dostanou později. V roce 1951.
I s nimi se nakonec potkají.
Mají opravdu štěstí.
Na rozdíl od Arnošta Valenty zastřeleného nacisty po osudovém Velkém útěku.
Na rozdíl od Tondrova kolegy ze zajateckého tábora v Saganu - Josefa Brykse - utrápeného v komunistickém vězení. Se svou rodinou na druhé straně železné opony se nikdy nesetkal. Rodina Tondrova dopadne lépe.
„Nějakým zázrakem jsme se všichni sešli,“ řekne později Jiřina Tondrová.


Fotogalerie

Jaroslav Salajka, Ivo Tonder, Božena Majerová, Cyril a Věroslav Slámovi
Jaroslav SalajkaIvo TonderBožena MajerováRodina SlámovaVěroslav SlámaVěroslav SlámaVěroslav Sláma

Velký útěk se stal v šedesátých letech předlohou pro stejnojmenný film, v němž zazářili herci jako Steve McQueen, James Gardner, James Cobburn, Charles Bronson... Památník obětem „Velkého útěku“ - Sagan
Velký útěkVelký útěk

Tomáš Oliva, hospodářské stavení Strouhalů
Tomáš OlivaHospodářské stavení Strouhalů


Video

Příběh odbojové skupiny


Návrh vycházkových tras

  1. Okolí Valtic
  2. Brno
  3. Želešice
  4. Modřice